Awards & Reviews

 

2010
  • Selected as a PA iCon by the PA Department of Conservation and Natural Resources-March 2010
  • 40 Under 40 Professional Recognition Award by the Times Leader-March 2010
2009
2007
  • NEPA Alliance & NCAC Ted G. Daniels Community Development Award-2007
  • Luzerne County Historical Society-Historic Preservation Award-2007
2006
  • Graduate of Leadership Wilkes-Barre, Class of 2006
2005
  • Winner of the PA Association for Environmental Professionals’ Karl Mason Award
  • Jefferson Award Winner-1st Place-Sponsored by the Times Leader and the American Institute for Public Service
  • Certificate of Appreciation-from the Anthracite Living History Group & the Avondale Mine Disaster Site Preservation Committee-for the Coordination of the 136th Commemoration and Memorial Service of the Avondale Mine Disaster Program, Plymouth Township (September, 2005)
2004
  • Advanced Integration of GeoSpatial Technologies in Mining and Reclamation Conference, Atlanta, GA -Office of Surface Mining Travel Scholarship Recipient-December 2004
  • PSU Local Governments and GIS Conference 2004, State College, PA League of Women Voters Citizen Education Fund Water Resources Education Fund Scholarship Recipient-2004
  • Certificate of Recognition from State Representative John T. Yudichak-119th Legislative District-for Volunteer Environmental Cleanup Coordination Work during the Great PA Cleanup on Avondale Hill, Plymouth Township-2004
2003
  • Certificate of Appreciation-from the PA DCNR, Bureau of State Parks & NEIU 18/19 Curriculum Alliance-for Program Support to the Community Connections to Our Watershed: Student Environmental Forum (2003-2011)

2002

  • Pocono Northeast Development Fund & PO-NE PA Alliance 2002 PO-NE Environmental Action Award-1st Place
  • American Water Resources Association 2002 Conference, Philadelphia, PA League of Women Voters Citizen Education Fund Water Resources Education Fund Scholarship Recipient-2002
  • Susquehanna River Basin Commission Teamwork Award for the Upper Tioga Watershed AMD Assessment & Remediation Project-July 2002
  • 2002 Governor’s Award for Watershed Stewardship-April 2002
  • Pennsylvania Association of Conservation Districts, Inc. Conservation Organization of the Year Award-March 2002
  • Lackawanna River Corridor Association’s River Stewardship Award Winner-Plaque Received-January 2002
2001
  • Department of Environmental Protection-Greenworks for PA Watershed Hero Nomination-Winner for December 2001
  • Mid-Atlantic Regional Watershed Roundtable, Doylestown, PA Scholarship Recipient-2001
  • Pocono Northeast Development Fund, EDCNP & PO-NE PA Alliance 2001 PO-NE Environmental Action Award-1st Place
  • National Watershed Forum, Crystal City, VA Meridian Institute Scholarship Recipient-2001
  • 2001 Luzerne County Stream-side CleanUp Dirtiest Volunteer Award-May 2001
2000
  • Schuylkill County Leadership 2000 Program-Member of the Graduating Class of 2000
1999
  • Make A Difference Day 1999 Outstanding Appreciation Community Volunteer Service Award- 1999
  • Pennsylvania Environmental Council’s Northeastern PA Environmental Partnership Award- Recipient- 1999
  • National Mine Land Reclamation Center, Roanoke, VA AMD Conference Scholarship Recipient- 1999
1998
  • National Mine Land Reclamation Center, Knoxville, TN AMD Conference Scholarship Recipient- 1998
1996
  • The Upper Delaware Heritage Alliance Certificate of Recognition-Delaware River Sojourn Steering Committee Member- 1996
Staff Certifications and Committees Served
  • Introduction to EarthVision 2D and 3D Modeling (24 hrs)
  • Project Learning Tree Certification (6 hrs)
  • Project WET Certification (6 hrs)
  • Trout Stream Habitat Restoration: Principles and Processes
  • Intermediate ArcView Version 8 Training and Certification from the Penn State University Geospatial Technology Program (1.4 CEC)
  • U.S. Army Corps of Engineers: Regulatory VI – Interagency Wetlands Identification and Delineation Training (40 hrs)
  • EPA Watershed Academy: Web-based Watershed Management Training Certification
  • Alliance for Justice:  Lobbying Rules Workshop for 501 (c)(3) Non-Profit Organizations (8 hrs)
  • Natural Resources Conservation Service-Cultural Resources Training (12 hrs)
  •  US Army Corps of Engineers Regulatory IV Inter-Agency Wetland Delineation and Identification Course (40 hrs)
  • Introductory Overview of Stream Classification and Natural Stream Design as described by Dave Rosgen (2 days)
  • PA DEP-Freshwater Fish Identification in PA Workshop (3 hrs)
  • Natural Channel Design and Geo-Fluvial Morphology Training: Principles and Processes (8 hrs)
  • Dirt and Gravel Road Maintenance Training Certification
  • Citizen Volunteer Water Quality Monitoring Training Certification-dealing with Abandoned Mine Drainage (AMD)
  • “Local Motion” National Association of Conservation Districts  (NACD) Leadership Training
  • NRCS Hydraulics, Weir Installation and Flow Measurements Training
  • Center for Local Government Services, PA Historical & Museum Commission, PA State Association of Township Supervisors sponsored Preserving Your Community’s Historic Resources Training (8 hrs)
  • Certified Fishing Skills Instructor Workshop with the PA Fish & Boat Commission (8 hrs)
  • Introduction to ArcGIS I  Training by ESRI (16 hrs)
  • Advance Use of ArcGIS II  Training by ESRI (16 hrs)
  • Volunteer for the PA Fish & Boat Commission-Certified Fishing Skills Instructor (10 hrs); SMART Angler Program
  • Certificate of Achievement for Completing a 3-Day Workshop on Non-Profit Management for RC & D Councils (24 hrs)
  • Primary and Secondary Education Teacher Training Workshop on AMD, St. Vincent College (16 hrs)
  • Out of the Rock Mineral Resources Education Training at St. Vincent College (8 hrs)
  • Acid Drainage Technology Initiative Resource Committee-Member-(2001-2005)
  • PA Association of Environmental Professionals-2004-2005, 2010-2011
  • Luzerne County Stream-side CleanUp Planning Committee-2000-2002
  • Susquehanna River Basin Commission Water Quality Advisory Committee-1999-2011
  • PA DEP Mining and Reclamation Advisory Board Reclamation Committee- Member-1997-2011
  • Schuylkill County Drought Emergency Task Force –Appointed by Schuylkill County Board of Commissioners –1999
  • PA GIS Consortium Partner-1999-2005
  • Northeast PA ARCVIEW Users Group Member-1999-2005
  • Schuylkill River Watershed Rivers Conservation Plan Technical Advisory Committee Member-1998-2003
  • Shamokin Creek Watershed Rivers Conservation Plan Advisory Committee Member-1999-2000
  • Upper-Susq.-Lackawanna Watershed: American Heritage Rivers Initiative Steering Committee Member –1998-2003
  • PA Environmental Council’s NE Environmental Partnership Awards- Honorary Reception Committee Member- 1998
Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Stadtrundgänge, Etikettendrucker and game videos